понеділок, 28 серпня 2017 р.

Література рідного краю. 7 клас


“Спасибі за любов ”. Поезія Наталі Погребняк 

Мета: познайомити учнів із творчістю Н. Погребняк, поетеси-землячки; розвивати навички виразного читання та аналізу художніх творів, культуру зв’язного мовлення; виховувати в учнів любов до матері, родини, Батьківщини, формувати патріотизм та національну гідність.
Епіграф : 
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна вcе на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
                        В. Симоненко
Хід уроку
І.   Організаційний момент.
Добрий день, шановні семикласники!
Сподіваюсь, що настрій у всіх чудовий. Дарує нам його яскраве сонечко, яке своїми теплими промінцями зігріває не лише нас, а й пробуджує усе живе. Тому ще трішки,  і природа тішитиме нас пташиними співами та п’янкими пахощами квітів. Усміхніться та подаруйте посмішку один одному . І пам’ятайте: «Посмішка – найдешевший спосіб змінити свою зовнішність на краще
Отже, розпочинаємо наш урок.
ІІ.   Установчо-мотиваційний етап.
Темою нашого уроку є поезія Наталі Погребняк.
Мета:
познайомитися з життям та творчістю нашої поетеси-землячки Наталі Погребняк;
розширити й поглибити знання учнів про значення матері в житті людини;
формувати у дітей культуру почуттів;
 виховувати у них повагу та любов до матері, бережливе ставлення до неї
розвивати смислову, образну пам'ять, вміння узагальнювати.
Епіграфом до уроку стали слова відомого українського поета Василя Симоненка: «Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна вcе на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину».
Інтерактивна вправа «Синтез думок».
Як ви розумієте слова класика?
Послухайте уважно ось цю притчу.
Притча “Про ангела” .
      За день до свого народження малюк запитав у Бога:
     — Я не знаю, для чого йду в цей світ, що я повинен робити?
       Бог відповів:
     — Я подарую тобі ангела, котрий завжди буде поруч. Він тобі все пояснить.
    — Але ж я не знаю його мови, то хіба зумію зрозуміти?
    — Ангел вчитиме тебе цьому. Він охоронятиме тебе від усіх лих та нещасть.
    — Як і коли я мушу повернутися до тебе?
    — Твій ангел розповість тобі все.
    — І як його звуть?
    — Це неважливо, у ангелів багато імен. Ти називатимеш його Мамою.
Бесіда:
Що для вас значить слово  “ мама ”?
Вчитель:  Мати – яке коротке це слово, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі! Все її життя з серця б’є великим невичерпним джерелом безкорисна любов до своїх дітей. Все її життя – це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провини. З добра і любові створили матір.
Що ви уявляєте, коли вимовляєте слово « мама»?
Учні:  Ніжні руки, теплі ласкаві слова, привітне обличчя, радість у домі, смачна їжа, солодощі, чистий одяг.
За що ви любите своїх мам?
Учні:  За те, що вона є; за те, що вона нас любить, жаліє, піклується про нас; за те, що вона завжди поряд.
ІІІ.   Опрацювання навчального матеріалу.
Учитель:
Мати… Це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждань і горя. Матерів мільйони, і кожна несе в серці любов.
Проблемне запитання:
    Згадайте, будь ласка, які твори, вивчені нами, присвячені темі любові до матері ?
Дякую. Мабуть, немає жодного поета на землі, який би не торкнувся цієї теми: жінки, матері, Батьківщини. Це одна з вічних тем.
Не оминула своєю увагою її і наша поетеса-землячка Наталя Погребняк. Більше того, вона є по-особливому важлива для поетеси, бо ще,  будучи дуже юною,  вона втратила неньку.
Отже, перегорнімо сторінки життя та творчості Наталі Погребняк.  
Біографічні відомості.
Погребняк   Наталія  Володимирівна .
Народилася 31 жовтня 1964 року в с. Бабчинцях Могилів-Подільського району на Вінниччині.
Закінчила Тульчинське училище культури, а згодом – Вінницький педагогічний інститут ім. М. Островського.
Працює вчителем світової літератури в Тульчинській школі-інтернаті І-ІІІ ст.-ліцеї. Одружена. Разом з чоловіком, також педагогом, Петром Яковичем, виховали дві донечки – Оксану та Дарину.
Творча діяльність:
лауреат Подільської літературно-мистецької премії “Кришталева вишня” (2001) в номінації “За вагомий внесок у розвиток пісенної творчості Поділля”;
заступник голови Тульчинського районного літературно-мистецького об'єднання “Оберіг”;
голова районної громадської організації “Гречна пані”;
член обласного літературно-мистецького об'єднання ім. В. Стуса;
автор 4 поетичних збірок “Не шукайте папороті квіти”, “Тульчину – 400 років”, “Відлуння тиші”, “Вітражі сьогодення”(2015), а також книжечок для дітей “Прочитай і розмалюй”, “Грибний дощик”, “Веселковий світ”, “Дзвіночки”, співавтор аудіодиска дитячих пісень “Дитинства світ”.
Виразне читання вчителем поезії « Спасибі, мамо, за любов». 
Спасибі, мамо, за любов 
  В осінній вечір знов і знову
Крізь ночі й роки напрямки
Ведуть до мами на розмову
Мене рясні мої думки.
В них я, маленька, все горнуся
До материнської щоки…
Сміється молодо матуся…
Той сміх замріяно-терпкий.

Спасибі, мамо, за любов,
Що Ви посіяли-зростили.
За молитви - святий покров,
Які дарують сили.
   
Вже падолист пряде калина:
З роками осінь заодно...
Хоч у душі я ще дитина,
Говорять «Ви» мені давно.
На давні спогади тумани
Лягають, наче сивина,
Але любов у серці мами
Завжди квітуча, як весна.
   
Спасибі, мамо, за любов,
Що Ви посіяли-зростили.
За молитви - святий покров,
Які дарують сили.

Ідейно-художній аналіз поезії.
Бесіда:
Чим є цей твір для ліричної героїні?(сповіддю, подякою)
Якого віку героїня та її мати? Проілюструйте рядками з тексту.
Які спогади виникають в уяві ліричної героїні?
Чим є материнська молитва для героїні та й для усіх нас? (оберегом, святим покровом, що оберігає від усілякого зла)
Які почуття викликає у вас ця поезія?
Яку думку хотіла донести авторка до усіх нас?
Робота в групах.
    І група : Визначте тему, ідею вірша, вид лірики.
    ІІ група : Створіть асоціативне гроно до слова “мати”.
    ІІІ група : Пригадайте та запишіть прислів'я та приказки про маму.
І група.
Тема: Подяка дочки матері за любов, ласку, турботи, молитви.
Ідея: Уславлення материнської любові, яка оберігає та дарує сили.
Основна думка:
            “Любов у серці мами
             Завжди квітуча, як весна”.
Вид лірики: інтимна
ІІ група . 

  • колискова
  • теплі долоні
  • ніжність
  • пироги
  • посмішка
  • чорнобривці
  • казка
  • порада


ІІІ група .
Нема того краму, щоб купити маму.
На сонці тепло, а біля матері добре.
У дитини заболить пальчик, а в матері серце.
Материна молитва з дна моря рятує.
Шануй рідну неньку – буде тобі скрізь гладенько.
Інтерактивна вправа « Словник художніх засобів».
Користуючись текстом поезії, укладіть словник художніх засобів.
Метафори: “ведуть до мами на розмову… думки”, спасибі за любов, що ви посіяли-зростили”, “за молитви, які дарують сили”, “падолист пряде калина”, “з роками осінь заодно”, “на давні спогади тумани лягають”.
Епітети: “осінній вечір”, “сміється молодо матуся”, “той сміх замріяно-терпкий”, “давні спогади”, “любов у серці мами завжди квітуча”.
Порівняння: “на давні спогади тумани лягають, наче сивина, але любов у серці мами завжди квітуча, як весна”.
Вчитель:  А чи часто ми висловлюємо матерям нашу любов, шану ? Я знаю, що не часто. Навіть ненавмисно ми часто засмучуємо своїх мам поведінкою і вчинками. Пропоную укласти кілька порад  для своїх однолітків, що робити, щоб поліпшити стосунки з мамою.
Інтерактивна вправа «Рецепт щастя.  У чому його секрет ?» .
Слухайся матір в усьому, бо вона бажає тільки найкращого.
Мама завжди права, тому не потрібно з нею сперечатися.
Потрібно допомагати матері в усьому.
Потрібно навчатися добре, щоб не засмучувати маму своїми поганими оцінками.
Говори частіше своїй матусі, що ти її любиш.
                     7.   Валеохвилинка. 
(здоров'язберігаюча технологія)
Назвіть кольори, а не те, що написано
      Синій, жовтий, зелений, червоний, червоний, синій, зелений, жовтий, синій, жовтий, зелений, червоний, червоний, синій, зелений, жовтий, зелений, червоний.
                    8.  Виразне читання поезії «Молитва за Україну».
Молитва за Україну 
Я до Бога звернуся уклінно,
Помолюсь за свою Україну,
За народ, що у бідах не згинув
І могили батьків не покинув…
Я за тих помолитися мушу,
Хто любов’ю наповнює душу
І гніздечко лелече самітнє
Береже у часи лихолітні,
Мови батька навчає дитину,
Вишива карооку калину
На сорочці весільній дівочій
І добром зігріва всіх охоче.
      Помолюся за зоряне небо,
Соловейка чаруючий щебет,
За вишневі сади пишнокосі,
Щедрі ниви, врожайні покоси,
За цілющу джерельну водицю,
За святу українську землицю,
Що плекає усіх, як матуся...
За добро її, щастя молюся.
      Відпусти нам, о Боже, провини,
Збережи, захисти       Україну!

                9.   Ідейно-художній аналіз поезії.
        Бесіда за змістом вірша:    
Які почуття виникли у вас під час прослуховування поетичного твору?
У якій формі написано поезію? (молитви)
А що таке молитва?
Звертаючись до Бога, ми часто чогось просимо у Нього. А чого просить лірична героїня поезії? Проілюструте рядками вірша.
( «Відпусти нам, о Боже, провини, Збережи, захисти Україну!»)
Сформулюйте тему вірша.
Тема:
    Молитва до Бога за Україну, за всіх тих, хто, переживши лихоліття, береже мову, традиції і звичаї; за святу українську землю, за її добро і щастя.
                 10.  Робота в групах .
І група : Визначте ідею, основну думку та вид лірики.
ІІ група : Визначте художні засоби поезії.
ІІІ група : З'ясуйте особливості будови поезії. На скільки частин можна її поділити? Про що йдеться в кожній частині?
Молитва за Україну .
І група .
Ідея: любов до рідної землі.
Основна думка: доти житиме Україна, доки ми молитимемося за неї.
Вид лірики: патріотична.
ІІ група .
Метафори: “любов’ю наповнює душу”, “добром зігріва всіх охоче”, “за святу українську землицю, що плекає усіх…”
Епітети: “гніздечко лелече самітнє”, “часи лихолітні”, кароока калина”, “зоряне небо”, “чаруючий щебет”, “вишневі сади пишнокосі”, “цілюща джерельна водиця”, “свята українська землиця”, “щедрі ниви, врожайні покоси”…
Звертання: о Боже
Пестливі форми слів: гніздечко,   соловейко, водиця, землиця, матуся
ІІІ група .
Поезію “Молитва за Україну” можна умовно поділити на  3 частини.
І частина – Молитва за народ український.
ІІ частина – Молитва за рідну землю.
ІІІ частина – Прохання до Бога про захист України.
Молитва за Україну .
                    11.  Метод «Гронування»
З яких символічних образів зібрано образ України?

                    12.  Проблемні запитання . 
Що об'єднує поезії “Спасибі, мамо, за любов” та “Молитва за Україну”?
Якою постає перед нами поетеса крізь призму цих творів? Доведіть.
IV.   Підсумки уроку.
Дякую всім за плідну співпрацю. Сподіваюсь, що поезія, з якою ми сьогодні познайомилися на уроці, не залишила нікого байдужим. Більше того, ще раз змусила задуматись про вічне: буття, любов, мати, батьківщина.
Продовжте речення «Урок дав мені зрозуміти, що …»
V.    Оцінювання знань учнів.
VI.   Домашнє завдання:
Складіть 2 сенкани до слова “ мати ”  та “ Батьківщина ”.
Формула сенкану :
1 рядок – тема (іменник)
2 рядок – ознаки слова (2 прикметники)
3 рядок – дії, пов'язані з темою (3 дієслова)
4 рядок – фраза (речення з 4 і більше слів)
5 рядок – слово-синонім.
Підготуйте усний твір “ Моє знайомство з Наталею Погребняк ”.
“ Букет  настрою ” .
    Який букет  ви візьмете сьогодні із уроку, чому?
Дякую за увагу!

Немає коментарів:

Дописати коментар