четвер, 21 січня 2016 р.

Незмінювані іменники

Урок  у 6 класі.
Тема: Незмінювані іменники.Відмінювання іменників, що вживаються тільки у множині.
Мета: дати учням поняття про незмінювані іменники, формувати вміння  вирізняти їх у реченнях та правильно вживати в мовленні; пояснити особливості відмінювання іменників, що вживаються тільки у формі множини, формувати вміння визначати відмінки використаних у реченнях і текстах іменників, що вживаються тільки в множині, відмінювати такі іменники;  правильно вживати такі іменники у формах непрямих відмінків у власному мовленні; удосконалювати культуру усного та писемного мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, картки для роботи у групах .


Хід уроку:
І. Організація класу.
– Доброго дня, любі друзі. Саме так я хочу вас називати. Тому що сьогодні я вперше прийшла до вас на урок і сподіваюсь на вашу дружню підтримку. Я хочу пройти разом із вами цікавий маршрут країною Іменниковою. Сподіваюсь , що ми ітимо пліч-о-пліч, як справжні друзі.

Зупинка 1-а – майдан «Знайомств»
1.Прийом «Мене звуть…Мій друг про мене б сказав…»
- А мої друзі про мене б сказали, що я умію цінувати найважливіше. Що саме -  згогадайтесь із наступного мультика.( Перегляд мультфільму).
- Так, я умію цінувати дружбу. Тому легко долаю будь-які труднощі. Сподіваюся: дружба допоможе сьогодні і нам на уроці. Оскільки ми згуртувалися у групки і будемо виконувати різні види завдань колективно, нам потрібно дивитися в одному напрямку і допомагати один одному.

Епіграф уроку: Людина з друзями - степ із квітами, а людина без друзів - жменя попелу.
Прислів'я

2. Вправа «Кошик для сміття»
-Звичайно, дружити не просто. Адже кожен має якісь негативні риси, які заважають дружно працювати. Отож, наступна вправа «Кошик для сміття»: кожна група одержала картки із назвами моральних якостей. Протягом 1 хв обдумайте, які риси з перерахованих невластиві героям переглянутого мультфільму. Відберіть їх і викиньте у кошик для сміття.

І група – лінощі, зло, порядність,доброзичливість, гумор.
ІІ група – заздрощі, песимізм, добро, активність, чесність.
ІІІ група – завидки, байдужість, справедливість, повага, відповідальність.
- Я рада, що ви правильно зорієнтувалися і відкинули лінощі, зло, заздрощі, песимізм, завидки і байдужість. Отже, я готова скласти рецепт хорошої групи:
Взяти 18 учнів , очистити від лінощів і заздрощів і розчинити у доброзичливості, змішати з активністю, додати склянку поваги і дрібку гумору. Злегка підігріти.
- А чи смачна вийде справа , покаже ваша робота на уроці.

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

- Хоча й потрапили у кошик для сміття лінощі, заздрощі і  завидки, нам без цих слів не обійтися, бо вони тісно пов’язані з темою сьогоднішнього уроку.

- А що ви можете сказати про ці іменники? Чи можна в них визначити рід?
- Як визначити число цих іменників?
- Отже, це множинні іменники. Ваші правильні відповіді відкривають нам шлях далі і тому ми рухаємося до 2-ої зупинки.

Зупинка 2-а – галявина Загадкова

1. Вибірковий диктант. Виписати іменники, що вживаються тільки у формі множини (у початковій формі). Пояснити, чому відмінювання таких іменників розглядається окремо.

А більше, Боже, нічого мені не треба, лиш зміряй людям більше на точних терезах неба. (О.Галета.) Шукає Муза чарівного зела у надрах серць? (М.Доленго.) Біда біля дружби тримається, як пісок на вилах. (Нар.творч.)

- Як ви розумієте останнє речення?
- Я з вами погоджуюсь : де дружба, там місця біді і труднощам немає. От і наша дружна робота допомогла з’ясувати тему уроку.
- Рухаємося далі.

Зупинка 3-я – ліс  Чудес

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

- Отже, на уроці ми будемо відмінювати іменники, що мають форму лише множини. А також визначатимемо, чи всі іменники можуть змінюватися за відмінками. Запишіть тему уроку у зошити.
Правильно відмінювати слова - це важливо, але не всі, на жаль, це розуміють. Ось, наприклад, я знайшла у коридорі школи, коли йшла на урок  записку.
«Якщо ви, зубрилки-відмінники, не будете підказувати на уроках бідо­лашним двієчникам, я поріжу всі ваші пальто, а з кашнів зв'яжу довжелез­ну боу. З вас усіх натовчу такого пюра, якого ще не зазначали в жод­ному мені. Не шукайте мене. Бігаю  я швидко, не наздоженете мене ні автом, ні таксою, ні на метрі. Ховаюсь так, що не побачите мене ні в окулярах, ні в пенсні.»

- Діти, чи ніщо не ріже вам вуха, коли ви слухаєте цю записку?
Вкажіть допущені помилки у напи­саному тексті. Які іменники вжито неправильно?


ІV. Вивчення нового матеріалу.
Зупинка 4-а – дерево Мудре

- Не будемо гаяти час. Щоб сова , яка живе на дереві Мудрому підказала нам подальшу дорогу, проведемо лінгвістичне дослідження.
1. Визначити в поданих реченнях відмінок іменників  шосе та Деркач, вказати, якими вони є членами речення.
Софія Деркач сиділа біля Василька Деркача і з острахом спостерігала, як все шосе загриміло, заскрипіло, затупотіло. Великі вантажні авто з гуркотом з'їжджали з шосе. З’їхав вбік і  екскурсійний автобус. Софійці Деркач здалося, що автобус над шосе зупинився, мов над білою прірвою. Василю Деркачу теж стало страшно на цьому гірському шосе, проте він переборов страх, обійняв дівчинку і вперше в житті заспівав. (О. Гончар.)
- Отже, можна зробити висновок, що в  українській мові є ряд слів, що не відмінюються.

Зупинка 5-а – місток через річку Незмінну

2. Щоб перейти місток через річку Незмінну , виконаємо вправу «Знайди пару»
- Спробуємо згадати незмінні слова ( учитель зачитує значення слова , а діти відшуковують відповідне слово і гронують на дошці за кольорами : блакитний, рожевий, зелений)

Столиця Грузії, дружина Івана Петренка, столиця Японії,Організація Об’єднаних Націй, українське телебачення, поїзд­ка за кордон, дочка Івана Сидорука, теплий шарф,атомна електростанція, окуляри без оправи, невеликий гама­нець, людиноподібна мавпа, маленькі коні.
Для довідок: ООН, УТ,Тбілісі, Токіо, турне, пенсне, кашне, АЕС, шимпанзе, поні, Софія Петренко, Оксана Сидорук.
- Отже, ми утворили три тематичні групи слів. Спробуємо їх назвати:
Блакитний – слова іншомовного походження на голосний.
Рожевий – українські жіночі прізвища на приголосний і –о.
Зелений – ініціальні абревіатури.
Зупинка 6-а – Долина Спостережень

- Ви добре впоралися із попереднім завданням, і тому ми опинилися у долині Спостережень.

3. На нас чекає «Мовне протиборство». Прочитайте речення зробіть висновки про можливості відмінювання виділених слів у російській та українській мовах.

І і ІІІ групи . Рос. мова :Различного рода пальто известны достаточно давно, и обычно использовались как официальная одежда, а также в качестве военной униформы. В XVII веке пальто входит в широкую моду и становится популярно среди представителей различных классов населения.

Укр. мова: Різноманітні види пальт відомі досить давно і використовувалися як офіційний одяг, а також у якості військової уніформи. У XVII столітті пальта входять у загальну моду і стають популярними серед представників різних прошарків населення.

Увага! Іменник пальто на відміну від російської мови відмінюється.

ІІ група.
Російською
Українською неправильно
Українською
правильно
Коментар
ВУЗ
ВУЗ
ВНЗ, виш
В українській мові нема слова «учоба», є іменник «навчання»; відтак правильна назва «вищий навчальний заклад» або «виш» (вища школа).Наприклад, навчатися у виші.

Увага! Російська абревіатура ВУЗ українською перекладається ВНЗ або виш. Слово «виш» відмінюється.

Зупинка 7-а – непрохідні джунглі

- Ми добре попрацювали над темою «Незмінювані іменники». Проте маємо зібратися із силами, тому що на нас чекає ще відмінювання іменників, що мають форму лише множини.

- Нас чекає важке випробування, адже ми опинилися у непрохідних джунглях. І вибратися з них зможе тільки той, хто допоможе відновити кластер, тобто неповністю заповнену схему. У порожні кружечки потрібно вписати назви тематичних груп іменників, що мають форму лише множини. А допоможе вам підручник ( с.120, впр. 299)
4. «Кластер»


- Для початку згадаємо тематичні групи таких іменників і заповнимо кластер.

Множинні іменники


ножиці                               1. Парні предмети

двері

хащі                                   2. Речовини             

гроші

вершки                              3. Сукупності предметів

веселощі

гордощі                             4. Відрізки часу, свята

Черкаси

Альпи                                5. Почуття

канікули

іменини                             6. Географічні назви

парфуми
 

Деякі іменники мають тільки форму множини. Це назви:
•    парних або таких, що складаються з кількох частин, предметів: ножиці, окуляри, двері, сани, меблі, шахи;
•    речовин: вершки, дріжджі, консерви, парфуми;
•    сукупностей предметів: гроші, джунглі, надра, хащі;
•    відрізків часу, свят, обрядів: канікули, іменини, вечорниці;
•    почуттів, станів: жалощі, гордощі, веселощі, прикрощі;
•    географічні назви: Черкаси, Альпи, Афіни.

Зупинка 8-а – стежина Наслідувань
- Ви гарно попрацювали, тому й вибралися із джунглів на стежину наслідувань.

5. Робота з таблицею.

Відмінювання іменників,
що вживаються тільки у формі множини
Н.
Люди        
ворота
гроші
Р.
людей                       

грошей
Д.
людям
воротам, воротям
грошам
Зн.
людей
ворота
гроші
Ор.
людьми
воротами, ворітьми
грішми, грошима
М.
(на) людях
(на)воротах, воротях
(у) грошах
Кл.
люди
ворота
гроші
Увага !У родовому відмінку бувають:

а) закінчення -ей: грошей, гусей;

б) закінчення -ів: в’язів, граблів;

в) нульове закінчення: вил, воріт, дров, збоїн, конопель, лещат, ночв (частіше ночов), ясел, ясен, грабель.

6.  Провідміняти іменники  двері ( усно), кросівки( письмово біля дошки), штани ( письмово самостійно).

Зупинка 9-а – поле Словозмін

- Ось і привели нас ваші знання і старання на поле Словозмін.

7. Вправа «Редактор».
Прочитайте речення, подані в дужках іменники запишіть в потрібній формі. Визначте відмінки цих іменників, закінчення виділіть.

І група. Аби ми були, а (гроші) будуть. Від (гроші) усе лихе на світі. Не знає (гроші) ціни. (Гроші) май, а про чорний день дбай. Закону (гроші) не зламаєш. Розкидаєшся (гроші), наче їх з води брав, забув, що з людського поту. Щастя не в (гроші), а в друзях.
Народна творчість.

ІІ група. На склі стареньких (окуляри) застигла радісна сльоза. (М.Руденко.) Базіка радий (теревені), шкідливим у житті буденнім. (С.Брант.) П’ять пальців твоєї руки неоднакові. Де ж ти бачив двох подібних (люди) ?( В. Підпалий.) Люби життя: внім є краса, хоч ( люди) й журяться похилі, хоч горе бачать ( небеса)  і тане мрія в небосхилі.( Х. Алчевська.) З високих дум святих ( скрижалі) всі наші ( радощі) і жалі.( М. Вороний)

ІІІ група. На словах, як на (цимбали), а на ділі, як на балалайці. Тесля завжди без (ворота), а швець без чобіт. Поганий танцюрист і в (штани) запутається. Міняйло без (штани) ходить. Куди коваль з (кліщі), туди й рак з клешнею. У нього щелепи міцніші від (обценьки). Година горя довша, як рік (радощі).
Народна творчість.               

V. Виконання  вправ на закріплення.

Зупинка 10-а – інтелектуальний лабіринт

- Ми  дружно попрацювали, навчилися відмінювати іменники, що мають форму лише множини. А також зрозуміли, що в українській мові є незмінювані іменники. Отже, спробуємо пройти інтелектуальний лабіринт, застосувавши набуті знання.

1.«Лексичний єралаш»
Встановити відповідність. Два-три слова увести до самостійно складених речень так, щоб вони відповідали на питання  непрямих відмінків.  Чи змінюються такі слова?
Лексичне значення
Слово
1. Почесна назва видатних діячів у різних галузях мистецтва.
А.Колібрі
2. Підземна міська залізниця
Б.Жабо
3. Широке жіноче пальто, здебільшого хутряне.
В.Каное
4. Найменша пташ­ка
Г.Портмоне
5. Невеликий гама­нець
Ґ. Метро
6. Оздоба з мережива або з тонкої тканини на сорочці, блузі, сукні.
Д.Манто
7.Невеликий спортивний човен.
Е.Маестро

2. «Четверте зайве»
 Знайдіть четверте зайве. Вибрані іменники поставте у формі  родового відмінка, запишіть їх у зошити

Діти, лоша, весна, подорож.
Міцність, орел, листоноша, кури.
Проміжок, верба, анекдот, ночви.
Зайча, дрова,ліс, сонце.
Ясла,день, школа, місяць.
Новина,хитрощі, острів, долина.

Зупинка 11-а – височина Фразеологізмів

- Як бачите, ми все ближче до мети. Разом ми перейшли на височину Фразеологізмів і влаштуємо там аукціон значень.
3.Вправа 304. Поясніть самостійно значення наведених фразеологізмів. А потім перевірте їх за словником.

Дрижаки хапати -
Наламати дров –
Завидки беруть –
Зашпори заходять –
Злидні обсіли -

VІ. Підбиття підсумків уроку.
Зупинка 12-а – гора Звершень

- Я дуже рада, що непростий шлях до гори Звершень нам таки вдалося пройти. Я вважаю, що ми піднялися на вершину знань, тому що вивчили новий матеріал і навчилися його застосовувати. Хочу почути, де ви бачите себе : у підніжжі гори, посередині  чи на вершині. Поясніть.

VІІ.Оцінювання.

VІІІ. Домашнє завдання.
І рівень
* Іменники, що вживаються тільки у формі множини, підкреслити як члени речення, визначити відмінок.

І. Годі, діброво, тобі сумувати… Глянь, зеленіють високі Карпати… (З.Красівський.) Як попіл, падали на гай холодні присмерки. (М.Рильський.) До гострих пахощів гречок примішувався свіжий дух материнки, ромену та чебрику. (О.Кониський.) В хлопців щелепи, як жорна, під pум'янцем ходять жовна. (Л.Костенко.) Ворона з'їла гаву, сиром закусила. У лестощах бува магічна сила! (В.Лагода.) Наївся дрижаків. (Нар.творч.)

ІІ рівень
* Розподільний диктант. Іменники, що вживаються тільки у формі однини та тільки у формі множини, записати у дві колонки у формі родового відмінка.

Карпати, Україна, мідь, мед, іменини, двері, Жуляни, нафта, заробітки, Донбас, хащі, боротьба, сукно, терези, Львів, ясна, Суми, молоко, джунглі, сум, макарони,  вермішель, ночви, алюміній, бетон, ясла, канікули.

ІІІ рівень
*Вибірковий диктант. Виписати незмінні іменники. Пояснити значення кожного, у разі потреби  звернувшись до словника.

    І. Там соловей виводить скерцо у надвечірній тишині… (Д.Фальківський.) Колібрі - єдиний птах, який може нерухомо висіти в повітрі і навіть літати в зворотному напрямку. (З підручн.)  Фламінго - мов марево ніжне. (Є.Гуцало.) Загостила зеленавість у моє вікно. Врешті, маю у кімнаті весняне пано. (О.Лупій.) Ця дивна музика сходів… Ця тиша барви індіго… (Л.Костенко.)
     ІІ. Сіє небо дощами, як мливом, в гаражах сплять авто, як кроти. (Д.Іванов.) Надій стискалось портмоне, а ви не кликали мене. (С.Кочерга.) Ми не знаходим порятунку в слові, пізнавши есперанто нелюбові. (О.Кіс.) Він буде бить мене, як схоче: і знизу, й справа, і згори, і нижче пояса. І очі хова продажний рефері. (Б.Олійник.) Тут буває туман, сльота і негода, і жінки  куце  міні ховають в плащі. (С.Голованівський.)

ІV рівень

* Визначити іменники, що вживаються тільки у формі множини. Доповнити текст власними роздумами.

Як ото дехто тримається за гаманець із грішми! Але гроші випурхують з рук, либонь, ще проворніше, ніж виривається з пальців зловлена уві сні казкова жар-птиця.  Та не всі покладаються на силу грошей, знаходиться багато таких,  що з дитинства і до старості  дбають про знання,  досвід, розум, бо й сила перед розумом никне, бо жодні статки не дорівняються в ціні до золотого слова.
За Є.Гуцалом.

ІХ. Рефлексія
- А закінчити урок я б хотіла  притчею
Було собі два друга. І дуже міцною була їхня дружба. В якийсь момент друзі посперечалися, і один з них дав ляпаса іншому.
Останній, відчуваючи біль, але нічого не кажучи, написав на піску:
«Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса».
Вони продовжували йти, і знайшли оазис, в якому вони вирішили відпочити. Той, який отримав ляпаса, ледь не потонув, але його друг врятував. Коли він прийшов до тями, він написав на камені:
«Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя».
Інший запитав:
- Коли я тебе образив, ти написав на піску, а тепер ти пишеш на камені. Чому?
Друг відповів:
- Коли хто-небудь нас ображає, ми повинні написати це на піску, щоб вітри могли стерти це. Але коли хто-небудь робить щось добре, ми повинні вигравіювати це на камені, щоб ніякий вітер не зміг стерти це.
- Хочу побажати вам, діти, мати справжніх друзів, добрі справи яких варто було гравіювати на камені.




Немає коментарів:

Дописати коментар